Jak začít s copywritingem


Píšete rádi a už vás napadlo, že by bylo fajn si tím přivydělat? Hledáte brigádu ke škole, ale nic není k dispozici v čase, který by vám vyhovoval? Jste na mateřské a nechcete se po ní vracet do práce? Sníte o práci na vlastní noze, kterou můžete dělat z pláže, nebo z pohodlné postýlky?
Tohle všechno jde realizovat. Není to sice úplně jednoduché a nemůže se tím rozhodně živit každý, ale jde to. Copywriting není magie. Je to práce, jako každá jiná. A já vám teď poradím, Jak s ním začít!

Chcete dělat copywriting? Tak pište!

Tou nejlepší radou do začátku, kterou vám mohu dát je, abyste psali. Ne, tohle není vtip. Jestli si myslíte, že se přihlásíte na první poptávku, všichni po vás nadšeně skočí a vy jim vyšvihnete text na první dobrou, tak na to rychle zapomeňte.

V první řadě musíte mít se psaním trochu zkušenosti. Než jsem se pustila do prvních textů na zakázku, měla jsem za sebou dvě diplomky, dva romány, sedm let jako redaktorka webového magazínu o literatuře a tři roky blogovaní. Jasně, že nemusíte napsat román, abyste byli skvělými copywritery. Ale určitě by to nějakou tu praxi chtělo.

Takže se nebojte a pište. Jedině tak získáte praxi. Založte si blog a zkuste si napsat recenzi, informační článek, post z výletu či dovolené. Tím získáte praxi ve psaní, zjistíte, který tip článku vám nejlépe sedí, a také v jakém tématu vynikáte. To se vám bude hodit do budoucna. Copywriter se specializací na určitou oblast má jistě výhody, oproti ostatním. A neznamená to, že musíte psát jen o tom jednom. Ale tom příště...

S vlastním blogem získáte také možnost odkázat budoucího klienta na web, kde si může přečíst vaše články. Rovnou tak vidí, zda mu váš styl psaní sedne, či nikoli.


Začněte na Copywriting.cz

Abyste začali dostávat zakázky na články, nestačí pouze začít psát na blog, případně nějak do postranního banneru připsat, že máte zájem o spolupráci. Je potřeba vyjít svému „štěstí“ trochu naproti.

Já jsem začala na portálu Copywriting.cz. Je to jednoduché. Zdarma se zaregistrujete, do profilu si napíšete, co umíte, kde jste publikovali, popř. jaké je téma vašeho zaměření.
Ale pozor. Ani toto nestačí. Po tomto kroku je potřeba začít se aktivně přihlašovat na poptávky. Jedině tím na sebe upozorníte potenciální klienty a získáte první zakázky, zkušenosti a ohodnocení.
Zpočátku to nebude jednoduché. Budete se hlásit na zakázky a klienti si budou vybírat jiné, zkušenější autory. Ale nic se nemá vzdávat předem. A proto vytrvejte.


Co mě brzdilo?

Mě v začátcích brzdily hlavně obavy. Copywriting.cz nabízel velké množství zakázek. Jenže žádná z nich nebyla v oblasti, o které jsem dřív psala. Takže …

Téma – Jak o tom mám psát, když o tom nic nevím?

Jednoduše! Informace si najdete v knihách, vygooglíte na internetu, atd. Spousta klientů poskytuje materiály a odkazy, ze kterých můžete čerpat. Předpokladem dobrého článku, je znalost tématu. Ale nikdo po vás nechce, abyste byli odborníky na dané téma. Během studia materiálu a podkladů k článku se dozvíte plno informací, které pak v článku zužitkujete. Takže se nebojte a hlaste se. I kdybyste dosud psali jen o knihách nebo dětských hračkách, můžete napsat kvalitní text o tom, jaké dřevo je vhodné na topení v krbu, nebo jak vybrat ten správný vysavač.

Strašák s tajemnou zkratkou SEO a HTML

Jo, tak tohle byl další oříšek. I když jsem z blogovaní věděla, co je to SEO i HTML, neuměla jsem je pořádně používat. Trochu jsem na blogu používala klíčová slova a věděla, že je třeba členit text a zvolit správný název. Ale tím neznalosti skončily. S HTML to bylo ještě horší. Umím si dodat hesla do článku na blogu, ale představa, že bych v těchto tajemných kódech měla napsat celý text, byla vážně děsivá.

S prvním jsem se musela poprat. SEO je předpokladem, že bude článek viditelný pro vyhledávače. Proto ho po vás bude chtít snad každý. A ten, kdo se nezmíní v zadání, s ním počítá automaticky. Proto doporučuji předem si nastudovat, jak na to. Já se učila z internetu a hodně mi pomohla knížka Copywriting. Pište texty, které prodávají samozřejmě po přečtení nebudete odborníci na slovo vzatí, ale získáte základní informace, se kterými už se na Copywritingu.cz můžete směle pustit do prvních textů a získávat praxi.

HTML je poněkud větší oříšek, ale uklidním vás! Nikdo ho po vás chtít nebude. Tohle je doména ajtaku a programátorů. Jasně, že i copywriter může umět pracovat s HTML odkazy. Ale je to nadstavba, ke které se třeba dopracujete časem.

Mně v tomhle hodně pomohla blogerka Kája. Jednak svým článkem, v němž popisovala své začátky a jednak i ve zprávách, kde se mnou vše probrala a motivovala mě k přihlášení k prvním zakázkám.

Trénujte texty pro e-shop Kasa.cz

První texty, které jsem zkusila na portálu Copywriting.cz byly pro e-shop Kasa.cz. cena za 1 normostranu byla nastavena 56 Kč a dnes už to je pro mě jen úsměvná hodnota, kterou by se asi člověk neuživil. Ale pro to, abyste získali praxi, zkušenosti i sebevědomí, jsou tyto texty ideální. Kasa.cz dodá podklady, které si můžete ještě doplnit, ale nemusíte. Naučíte se, jak napsat obchodní text, na co si dát pozor a také jak členit text. Tyto základy vlastně vychází z výše zmíněného SEO a budou pro vás velmi cenné.

Už tedy víte, čím začít, a jak se pustit do copywritingu? Jde to, stačí jen chtít a vědět, jak začít.
Příště vám poradím další portály, kde získávám zakázky. To už ale bude trochu jiný level.

Přeji vám plno tvůrčích nápadů a také úspěchů při psaní.

Vaše Sabi :)

Knížku Copywriting. Pište texty, které prodávají koupíte nejlevněji ZDE.

Komentáře

Oblíbené příspěvky